Zápisky z dovolené v Japonsku 2010

Příprava 0.Den 1.Den 2.Den 3.Den 4.Den 5.Den 6.Den 7.Den 8.Den 9.Den
10.Den 11.Den 12.Den 13.Den 14.Den 15.Den 16.Den 17.Den Závěr
Výdaje
Foto
Zpět na seznam

Den 2 - Hiroshima


Časový posun a spánek v letadle jsme pocítili něco po půl páté, kdy nás vzbudil drobný šramot spolubydlicího. Ještě chvíli jsme se snažili usnout, kolem šesté jsme se však přemístili do společenské místnosti (a zároveň i jídelny a kuchňky). Zde jsme se nasnídali a chvíli pobrouzdali po Internetu.

Kolem půl osmé nás vzal vlastník hostelu na vlakovou zastávku (no přece jen je tento hostel docela daleko odevšad). Zde jsme navštívili jednu kancelář JR, abychom si provedli rezervaci na vlak. Odtud nás poslali do jiné, hned vedle vlakové stanice. Zde nám aktivovali JR pass a provedli rezervaci na Narita Express do Shinagava. Na nástupiště jsme došli necelé čtvrt hodiny před odjezdem, vstup do vlaku však zatím nebyl umožněn, neboť v něm probíhal velice kvalitní úklid. Vstup do vlaku byl umožněn cca 7 minut před odjezdem. Přesto však bez problémů a vklidu odjel vlak včas. Na kvalitu vlaku jsme byli připraveni, takže jediné, co nás trochu, po vstupu do něj, překvapilo bylo to, že byl cítit novotou.

Ve vlaku jsou navigační tabule, které Vás informují o zastávkách, pozici vlaku i o aktuálním čase. Součástí jsou i informační (počasí ap.) a reklamní bloky.
Ve vlaku je možné se připojit i k WiFi - je to však zvlášť placená služba. Tohoto jsme však nevyužili.
Pokud si provedete rezervaci, je možné, že Vás tak jako nás průvodčí nebude kontrolovat, neboť z příručního počítače ví o rezervaci a předpokládá, že tam sedí ten, co si ji provedl.

Krajina do Chiba byla rovinatá, mnohde pokrytá lesíky. V Chiba se objevily první výškové budovy. Budovy nás provázely i v další cestě a zřejmě až do Tokyo již přírodu neuvidíme.
Na předměstí Tokyo jsme viděli zahrádky. Ještě než jsme dorazili do stanice Tokyo, potkalo nás něco obdobného jako na Ukrajině. Vlakem procházela paní, která prodávala různé občerstvení. Kultura prodeje a sortiment zde však byly mnohem širší.

První činností byla rezervace jízdenky. Nejbližší spoj byl již vyprodaný. To nám zase tak nevadilo, neboť jsme se zde chtěli jen tak trochu porozhlédnout a také koupit něco na napití. V přízemí nádraží byl krámek s honosným označením SUPERMARKET. Zde jsem si nakonec vybral 2l Kagome, což dle chuti bylo něco jako velmi slabá žitovka.

Další vlak do Shin-Osaka již neoplýval již takovými technickými vymoženostmi - nebyla tu ani zásuvka ani dostupné připojení k Internetu. I informační tabule byla mnohem jednodušší, základní informace však poskytovala (v latince většinou chvíli před zastávkou). Zde byla i kontrola jízdenek. Na pohled však průvodčí při té činnosti vypadal stejně rozpačitě jako někteří z cestujících. V Shin-Osaka přestup (včetně rezervace na další spoj) a do Hiroshima vlakem v podstatě stejné kvality.

V Hirošimě naše jsme prvně vyhledali informace, jelikož jsme chtěli zakoupit 2-denní travel card. Odtud nás dovedli!!! ke kiosku u konečné zastávky tramvaje naproti nádraží. Zde jsme síťovou jízdenku zakoupili a vyjeli k hostelu. Na hostelu jsme byli velice mile přivítáni. Zde jsme si dali večeři a vyrazili jsme do města. Nejdříve jsme navštívili ″park míru″ [doplnit angl. názvy] a památník (budovu) náletu na Hiroshimu. Tato budova byla mj. navržena českým architektem ....... Odtud jsme šli k hirošimskému hradu. Zde je park volně přístupný - placený je pouze vstup do vlastní budovy hradu, ten však byl v tuto hodinu již zavřený. Odtud jsme se šli jen tak projít po Hirošimě. Šli jsme za světlem a narazili jsme na snad k centru noční zábavy, které se skládá z několika ulic a mj. jedné zastřešené ulice (v podstatě takto vzniklé
″pasáže″. Zde jsme se trochu poprocházeli a nakonec jeli zpět na hostel spát.Nejsem ani spisovatel ani cestovatel, mnohé mé názory mohou být silně subjektivní.
Doufám však, že mé poznámky z cest mohou být užitečné pro obdobné turisty, kteří dávají z různých důvodů přednost individuální turistice. O navštívených místech pak najdete mnoho dalších informací na internetu z jiných zdrojů.
Osobně dávám přednost hostelům z důvodu, že nepožaduji extrémní pohodlí (pod stanem na festivalech těžko bude větší) a dávám přednost neformálnějšímu přístupu, častější individuální dostupnosti wifi internetu, kuchyňce a dalším přednostem hostelů.