Zápisky z dovolené v Japonsku 2010

Příprava 0.Den 1.Den 2.Den 3.Den 4.Den 5.Den 6.Den 7.Den 8.Den 9.Den
10.Den 11.Den 12.Den 13.Den 14.Den 15.Den 16.Den 17.Den Závěr
Výdaje
Foto
Zpět na seznam

Den 6 - Beppu


Dnešní den začal poměrně brzy ráno, neboť nás bral p.Sládek na výlet k horskému onsenu. Část cesty byla autem, zbytek poté pěšky. U onsenu nás prakticky seznámil s vlastní procedurou koupele (z nezákladnějších - před koupelí je zapotřebí se důkladně omýt a do vlastní koupele se vstupuje zcela bez oděvu. Proto jsou i onseny vždy - alespoň zde v Beppu - děleny na pánskou a dámskou část). Po koupeli nám p.Sládek ještě ukázal místo, odkud vyvěrají sirné páry. I hora nad Beppu je aktivní sopka, která však vybuchuje cca jedenkrát za 200 let.
Po návratu na apartmán jsme se vydali vlakem do USUKI (na vlakovou zastávku ..... [k...usuki]) a odtud se vydali k parku s kamennými Budhy. I od této zastávky vlaku je to odhadem 3-4 km (stále kolem poměrně velké silnice, kolem supermarketů, dále pak je na sloupech značení pro cyklisty - to se poté ztrácí, je to však stále podél téže silnice - nikam neuhýbat), takže obecně se jeví jako rozumější řešení buď zápůjčka kola nebo cesta do vlakem až do USUKI a odtud linkovým autobusem.
Ve vlastním parku se nás ujal místní průvodce s velice slabou angličtinou a vysvětloval (většinou předčítal anglický text z brožury, výslovnost však byla silně specifická) různé zajímavosti. Nechtěli jsme se jej dotknout a tak jsme se tedy nechali v podstatě po celou dobu provázet. Jedná se především o místo výrazného historického významu, vlastní sochy nás až tak příliš nezaujaly (prostě bylo to hlavně něco jiného, než co jsme sem jeli poznávat). Přesto však bylo několik zajímavých okamžiků, např. když bylo možné si prohlédnout jakou bylo nutno provést rekonstrukci hlavního portálu .... , popřípadě ukázka kamene, který sem byl vymrštěn (před 90000 lety) ze sopky Mt.Aso.
Cestu zpět k vlaku jsme opět absolvovali pěšky neboť nejbližší autobus jel za více než hodinu a případná návštěva historického centra Usuki by zřejmě ohrozila další náš večerní program v Beppu.
Po návratu jsme se stavili na apartmánu a odtud šli na večeři do zdejší místní restaurace na polévku Dango-jiru (polévka se širokými nudlemi, houbami ....).
Po večeři jsme se vrátili na apartmán, kde jsme vyčkali necelou půlhodinu do smluveného času odchodu na večerní vycházku po Beppu k místnímu hradu.
Šli jsme společně s dalšími hosty p.Sládka ze Singapuru. Vlastní výklad z toho důvodu byl
v angličtině a jen pokud něco nebylo zcela jasné, dovysvětlil to česky (víc po dohodě nebylo zapotřebí,
jinak by nám to zřejmě byl ochoten překládat vše). Případně také některé specifické dotazy,
které pro ostatní nebyly zajímavé, jsme probrali přímo v češtině. Celkově výlet hodnotím velice kladně.
Na závěr dne jsme ještě navštívili zdejší moderní onsen - zde je několik různých bazénů - vnitřních i vnějších, ″vodopád″ a také jedna z mála atrakcí (která je následně mj. jako jedna z mála společná pro muže i ženy, protože tato část je absolvována v oblečení - je nutné si přinést zvlášť oblečení nebo je zapotřebí zapůjčit yukatu .... ) písečná koupel. Do šaten jsme odcházeli za 5 minut dvanáct a odcházeli 5 minut po půlnoci - to jen pro ty, co mají rádi hry s čísly jako my.







Nejsem ani spisovatel ani cestovatel, mnohé mé názory mohou být silně subjektivní.
Doufám však, že mé poznámky z cest mohou být užitečné pro obdobné turisty, kteří dávají z různých důvodů přednost individuální turistice. O navštívených místech pak najdete mnoho dalších informací na internetu z jiných zdrojů.
Osobně dávám přednost hostelům z důvodu, že nepožaduji extrémní pohodlí (pod stanem na festivalech těžko bude větší) a dávám přednost neformálnějšímu přístupu, častější individuální dostupnosti wifi internetu, kuchyňce a dalším přednostem hostelů.