Zápisky z dovolené v Japonsku 2010

Příprava 0.Den 1.Den 2.Den 3.Den 4.Den 5.Den 6.Den 7.Den 8.Den 9.Den
10.Den 11.Den 12.Den 13.Den 14.Den 15.Den 16.Den 17.Den Závěr
Výdaje
Foto
Zpět na seznam

Poznatky


Co bych změnil
Jedna noc v Kagošimě nebyla dobrou volbou. Po cestě a prohlídce Kumamota jsme dojeli večer a když jsme chtěli na Mt.Aso, museli jsme jet brzy ráno. Takže ani Kagošimu, ani její okolí jsme něměli možnost si prohlédnout (mj. jsme neviděli ani kouřící sopku Sakuradžima). Pokud však je tak málo času, bylo by lépe přespat v Kumamotu - nemusí se zajíždět do Kagošimy a z ní vracet (cca hodina cesty).

Jako výchozí místo pro hvězdicové výpravy bych neurčil Osaku ale Kjóto (zajímavější a lepší noční život).

Vzhledem k tomu, že jsem se vypravil do Japonska v létě - bylo zde velmi teplo. Současně zde je běžná vlhkost vzduchu kolem 70%. To pro nás znamená, že se budete stále potit. Tomu by měl být podřízen výběr oblečení - tj. minimálně 2 kraťasy na člověka a dostatečný počet triček. Jedete-li na delší dobu (a jste více než jeden) - bude asi lepší si batohy rozvrhnout tak, že jeden má čisté oblečení a druhý našpiněné. Když jsme měli jen 1 velký batoh i čisté věci ke konci začínaly být cítit potem, i když jsme je měli zabalené v sáčcích. Na druhé straně s počtem zavazadel to nepřehánět - ve vlacích i některých ubytovacích zařízeních není mnoho místa pro zavazadla. Kraťasy se sice zde moc nenosí, není však problém je nosit. Dokonce není žádným znesvěcením (dle informace co jsem tam neověřeně obdržel) v nich chodit i do chrámů (opravdu se nikdo nad tím nepozastavoval).
Netbook - dobrá volba
Dobrou volbou bylo si vzít netbook, bez kterého by tyto zápisky asi nevznikly (přece jen psát na papír a poté přepisovat do PC by se mi asi nechtělo). Mj. mi tím lépe utíkal čas při přesunech vlakem. Určitě také byl vhodný i pro kontakt s domovem (především v dnešní době VoIP, Skype ap.) a také hledání v jízdních řádech bylo pohodlnější než na PC v hotelech a hostelech (kde navíc občas byl Internet na jejich PC mírně zpoplatněn, na vlastním zdarma). Také takto bylo možné jednodušeji přes FTP zálohovat fotografie na net (a mj. i do netbooku). Ta váha netbooku proti teplému oblečení, které jsme vezli zbytečně byla zanedbatelná (navíc jsme stále u sebe měli tak 2,5 l tekutin - čaj/voda - tedy více než dvojnásobnou váhu).
Osvědčil se mi také výběr menšího množství hostelů s ubytováním na několik dní a odtud s hvězdicovými výlety do ostatních měst (když nic jiného - check out bývá do 10h, check in od 15 hod + případné hledání dalšího ubytování ....). Snad jen místo Osaky by bylo asi lepší jako výchozí bod Kjóto (také i kvůli tomu, že zde nám připadal večerní život rušnější a spontánnější).
Určitě mohu doporučit zastávku v Beppu s ubytováním u p.Sládka. Nejen, že takto komfortní ubytování za tak nízký peníz jsme jinde neměli, ale i přístup p.Sládka k turistům (nejen čechům) je nad očekávání vstřícný (určitě doporučuji mu ještě z republiky zavolat a o ubytování se pobavit - pozor však na časový posun - nejlépe volat dopoledne - přes VoIP nebo skype to zase takový ranec není, samozřejmě stejně tak je možné využít e-mail). Možná i to mne vedlo k tomu, že dny v Beppu jsem dopisoval až když náhodou zbyl čas.

Vlaky a metro
Vozy ve vlaku jsou zde buď povinně místenkové nebo bez místenek (vždy celý vůz). Týká se především Shinkansenu a dálkových Expresů.
I v případě, že budete mít s sebou notebook, je určitě vhodné si doma zjistit a vytisknout alespoň ty nejhlavnější vlaková spojení na Vaší cestě. Pro zjištění vlakových spojení je ideální www.hyperdia.com . V případě místních vlaků je dobré si poznačit název linky (jako JR Tokaydo line, JR Gotemba line ap). Dle těchto názvů se dá velmi dobře orientovat - zpravidla každá linka má samostatné nástupiště.
Obecně - není zapotřebí se cestování vlakem bát, že byste zabloudili.

V případě, že navštívíte Tokyo, zajistěte si včas na letišti v Naritě dostatečný počet dvoudenních jízdenek na metro. Máte-li ubytování přímo u vlaku, může v mnoha případech cestování vlakem nahradit metro. Poslední ″pohodlnou″ variantou, nemáte-li dostatek výhodných jízdenek na metro a máte ubytování daleko od vlaku a máte JR pass - ráno metrem dojet k vlaku a večer se vrátit obdobně zpět - jedna jízda metrem je většinou 160-190 yenů.
Chcete-li jezdit častěji metrem je síťová jízdenka výhodná (a to asi i ta denní, co se dostane kolem 710yenů i v Tokyu) - mnohde při přestupu z jedné linky metra na druhou opouštíte placený prostor (a tudíž asi budete při vstupu na jinou linku znova platit). Jedete-li metrem někam dál mimo centrum - cena se poté začne šplhat nahoru (jízdné v metru je pásmové dle vzdálenosti).
Ve větších městech - Osaka,Tokyo a další jsou v metru a na okružních linkách vlaků ve špičkách vyhrazené vagony pouze pro ženy - opět se bez problémů dočtete anglicky. V Osace již na nástupišti vidíte, že stojíte na místě, kde byste do takového vagonu nastupovali. Kdyby se Vám přesto stalo, že do něj nastoupíte, je možné projít do jiného vagonu (i v metru). Navíc jsem si všiml, že ne vždy je to i místními dodržováno.
Jídlo
Osobně si myslím, ze jídlo je do Japonska zbytečné vozit (snad kromě železné zásoby na 1 den nebo jedete-li někam do zapadlejších míst). Je zde několik obchodních řetězců, které mají otevřeno 24 hodin denně (a jsou i v mnoha menších městech jako je např. Beppu). Na jídelny s jídlem (s obrázky, automat ap) narážíte na každém rohu, ceny za jídlo kdy se najíte se pohybuje v nich pohybuje od 350 do 1000 yenů. V některých sushi restauracích se cena určuje dle talířku, na kterém je sushi umístěno (především v těch, kde je jezdící pás, ze kterého si sushi vybíráte, i zde si však můžete standardně objednávat ″čerstvé″). Cena talířku s párem sushi se pak pohybuje dle restaurace od 79 do 600 yenů - nejčastější jsou však talířky v rozmezí 130 až 200 yenů.

Zajímavosti
Telefony
Minuta hovoru z mobilu s předplacenou kartou cca 100 yen/min. Nutno dobíjet 1x za 3 měsíce ap.
Obdobná je i cena volání z automatu na mobil, tj. voláte-li ohledně ubytování, pick-up ap. počítejte s tím, že je zapotřebí mít dost drobných (je fakt, že se nám podařilo dovolat a domluvit v Naritě za 40yenů, v Beppu pak s p.Sládkem dokonce za 30yenů - bylo to však vždy na knop, raději počítat alespoň s 50jeny).

Zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění v Japonsku kryje pouze velká neplánovaná vydání (např. porod si hradí Japonci celý sami - zase je proti nám vyšší porodné) a to s 30% spoluúčastí pacienta . Je však určen strop pro maximální absolutní výši spoluúčasti pacienta.
Platební karty
Používání karet je i proti nám minimální. Většinou počítejte s platbami v hotovosti.
V obchodech "7 eleven" a zřejmě obecně v "7 holdings" je možné vybírat hotovost z karet JCB a VISA. Sám jsem ozkoušel VISA elektron od ČSOB a debetní VISA od mBank - obojí bez problému. Na některých poštách by snad mělo být možné vybírat i kartami MasterCard - neověřeno.
K placení jsem úspěšně vyzkoušel debetní VISA od mBANK a kreditní VISA od Raiffeisen Bank. S VISA elelektron od ČSOB jsem při placení 2x neuspěl.
Zajímavé bylo placení v Kagošimě - obchod velikosti Alberta (supermarket) - po dotazu, zda mohu platit kartou (cedulky tam měli), jsem obdržel kladnou odpověď. Po předání karty pokladní odběhl k pultu, kde se uklízel nákup z košíku do tašek, tam v rohu oddělal několik krabic a vložil kartu do terminálu, pomačkal klávesy a za chvíli mu vyjel lístek k podpisu. S lístkem vítězoslavně došel za mnou a poprosil o podpis. Po podpisu jsem měl zaplaceno (karta o mBank v ČR vyžadující PIN).


Nejsem ani spisovatel ani cestovatel, mnohé mé názory mohou být silně subjektivní.
Doufám však, že mé poznámky z cest mohou být užitečné pro obdobné turisty, kteří dávají z různých důvodů přednost individuální turistice. O navštívených místech pak najdete mnoho dalších informací na internetu z jiných zdrojů.
Osobně dávám přednost hostelům z důvodu, že nepožaduji extrémní pohodlí (pod stanem na festivalech těžko bude větší) a dávám přednost neformálnějšímu přístupu, častější individuální dostupnosti wifi internetu, kuchyňce a dalším přednostem hostelů.